depozyty terminowe w banku

Zalety i wady terminowych depozytów bankowych

Depozyty terminowe to wciąż ulubiony sposób inwestycji dla wielu Polaków. Nic dziwnego, gdyż posiadają one wiele zalet, są dostępne dla niemal wszystkich i cechuje je minimalne ryzyko. Co więcej, banki na różne sposoby zachęcają nas do korzystania z lokat, gdyż jest to dla nich względnie tanie źródło pieniądza. depozyty terminowe w banku

Na początek przedstawmy powody, dla których warto posiadać depozyty terminowe. Przede wszystkim są to produkty znacznie bardziej dostępne od innych. Obecnie nawet nie musimy posiadać konta w danym banku aby założyć tam lokatę. Wymagany kapitał również nie jest wysoki, w większości przypadków wystarczy posiadać 500 złotych. Kolejną zaletą tego produktu jest jego prostota. Nasze zyski zależą wyłącznie od czasu trwania umowy i oprocentowania oferowanego przez bank, więc w dość łatwy sposób możemy porównać oferty poszczególnych banków i wybrać najkorzystniejszą. Nie musimy posiadać do tego specjalistycznej wiedzy ani też śledzić rynku jak w przypadku inwestowania na giełdzie. Kolejną zaletą jest wręcz minimalne ryzyko związane z posiadaniem depozytów terminowych. Jeśli wybierzemy lokatę o stałym oprocentowaniu, to na koniec trwania umowy, dostaniemy dokładnie taką sumę odsetek jaką sobie wyliczyliśmy.

Jednak nie wszyscy są zwolennikami depozytów terminowych. Jako ich wadę wskazują oni przede wszystkim, fakt że nasze pieniądze są zamrożone na dość długi okres, czasami nawet kilka lat. Dodatkowo jeśli jednak zdecydujemy się je wypłacić przed zakończeniem umowy grozi nam utrata wszystkich naliczonych do tej pory odsetek, lub ich znacznej części. Warto również zauważyć, że inne, bardziej zaawansowane formy inwestowania mogą nam zagwarantować znacznie wyższe zyski. Oprocentowanie lokat w porównaniu na przykład z udziałami funduszy inwestycyjnych jest znacznie niższe.

Zanim zdecydujemy się ulokować nasze pieniądze w banku warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Jednak wszystko wskazuje na to, że depozyty terminowe jeszcze na długo pozostaną ulubioną formą inwestowania Polaków.