najlepsza lokata

Czy warto zmienić swoje konto bankowe na inne?

Reklamy kont bankowych kuszą brakiem opłat za prowadzenie rachunku oraz darmowymi wypłatami środków z bankomatów. Niemal każdy z nas ma już jakieś konto osobiste, ale pod wpływem takich promocji zaczynamy zastanawiać się, czy nie zmienić dotychczasowej usługi na inną, która wydaje się korzystniejsza.najlepsza lokata

Jak wykazują badania, Polacy mają skłonność do postrzegania banków przez pryzmat tradycji i przywiązują się do nich na wiele lat, jednak coraz częściej decydują się także na nowe usługi.

Pierwsze wrażenie bywa mylące

Konta bankowe reklamowane poprzez rozbudowane kampanie telewizyjne oraz internetowe nie zawsze stanowią najkorzystniejszą opcję. Spoty pokazują uśmiechniętych ludzi, którzy po założeniu konta stali się szczęśliwi lub pozbyli się problemów. Warto mieć świadomość, że nie należy opierać się na emocjach przy wyborze usługi finansowej, która zwiąże nas z bankiem na długi czas.

Kluczową kwestią jest, czy korzyści podkreślane w takim przekazie będą dostępne właśnie dla nas i czy nie znikną po kilku miesiącach, gdy promocja się zakończy. Może bowiem okazać się, że korzystne oprocentowanie czy brak opłat dotyczy tylko niektórych klientów, na przykład osób mających wysokie dochody lub wiele wpłat na konto w ciągu miesiąca. Banki są skłonne premiować także te osoby, które zrezygnowały z usług konkurencyjnych.

Wstępnej analizie ofert służy ranking kont osobistych, na podstawie którego porównamy zalety poszczególnych propozycji.

Konta osobiste lepsze od dotychczasowego

Warto rozpocząć przygotowania do zmian od analizy atutów i słabych stron obecnie posiadanego konta. Wtedy będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, co najbardziej nam przeszkadza w naszym koncie i co chcielibyśmy koniecznie zmienić. Zastanawiamy się także, jakich usług nam brakuje, a które z już posiadanych udogodnień chcielibyśmy zatrzymać. Warto zapisać te cechy w postaci listy. Następnie szukamy produktu, który odpowiada tym kryteriom.

Najlepsze konto bankowe powinno spełniać wszystkie nasze oczekiwania, ale należy mieć świadomość, że więcej usług dostępnych w ramach takiego rachunku oznacza z reguły wyższy koszt prowadzenia i użytkowania konta. Dlatego należy zastanowić się, na czym bardziej nam zależy: na obniżeniu opłat, czy na uzyskaniu jak najbardziej rozbudowanego pakietu opcji.

Warto sprawdzić również, czy możemy podobny produkt utworzyć sami. Przykładowo, zamiast szukać rachunku z dostępnym debetem, zdecydować się na darmowe konto, a jeśli wystąpi taka potrzeba, skorzystać z kredytu konsumpcyjnego.