bankowość

Przyszłość bankowości mobilnej w Polsce

Czy bankowość mobilna to tylko ciekawy dodatek do oferty bankowej czy niezbędny element. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości każdy bank będzie posiadał tą opcję w swojej ofercie, gdyż ilość klientów korzystających już dziś z bankowości mobilnej dynamicznie rośnie.bankowość

Jest to duża szansa ale również wyzwanie dla banków. Obecnie jedynie 11 z 40 polskich banków posiada tą usługę w swojej ofercie. Jako główną przeszkodę wskazuję oni dość duże koszty związane ze stworzeniem i obsługiwaniem aplikacji. Dodatkowo rozpowszechnieniu tej usługi przeszkadza mnogość systemów operacyjnych stosowanych przez producentów telefonów. Tylko nieliczne banki posiadają aplikacje na wszystkie rodzaje systemów. Większość bankowych aplikacji została stworzona na dwa najpopularniejsze z nich czyli Android i Apple iOS.

Kolejną kwestią, która powstrzymuje niektóre banki do inwestowania w bankowość mobilną jest fakt, że w Polsce liczba osób regularnie korzystających z tej usługi jest wciąż relatywnie mała. Według badań jedynie 9% posiadaczy kont internetowych korzysta z aplikacji w telefonie. Przyczyn tak niskiej liczby użytkowników jest kilka. Przede wszystkim rynek smartfonów w Polsce jest jeszcze w fazie początkowej. Obecnie szacuje się, że ten typ telefonów posiada około 6 milionów rodaków. Jednak badania pokazują, że ta liczba ma systematycznie rosnąć w kolejnych latach. Drugą przyczyną jest brak zaufania klientów do bankowości mobilnej. W badaniu, aż 37% ankietowanych wskazało, że jest to główna przyczyna, niekorzystania z m-bankingu. Jednak jak popatrzymy wstecz, to możemy zauważyć, że początkowo klienci nie mieli zaufania również do bankowości internetowej, a obecnie korzysta z niej niemal każdy w przedziale wiekowym 16 – 40 lat. Poza tym eksperci zaznaczają, że bankowość mobilna jest w pełni bezpieczna, należy jedynie pamiętać o pobieraniu aplikacji z pewnych źródeł.

Wszystko wskazuje na to, że bankowość mobilna będzie to kolejny trend w rozwoju polskich banków. Ci, którzy to dostrzegają idą o krok dalej i nie tylko tworzą aplikacje ale także ulepszają je dodając nowe atrakcyjne funkcje jak możliwość doładowywania telefonu z konta, czy płatności zbliżeniowe poprzez wbudowany w telefon system NFC.