informacje finansowe

Proces zakładania lokaty bankowej

W chwili obecnej praktycznie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie lokaty terminowe. Rodzi to często problem – jaką lokatę założyć? Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z bankiem, warto dokładnie przeanalizować wszystkie szczegóły. Jak powinien wyglądać cały proces zakładania lokaty?
informacje finansowe
Pierwszym etapem zakładania lokaty będzie podjęcie kluczowych decyzji co do wysokości kwoty wpłaty, rodzaju waluty oraz terminu zapadalności. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z rankingu lokat bankowych, który umożliwi nam porównanie ofert banków. Wybierając wymienione kryteria, pod względem których należy wybrać lokatę, mamy okazję do łatwego porównania poszczególnych ofert. Przyspieszy to proces wybierania lokaty oraz ułatwi nam podjęcie decyzji. Kolejną czynnością przy zakładaniu lokaty będzie wyselekcjonowanie najlepszych ofert. Na tym etapie warto zapoznać się z konkretnymi warunkami umowy. Analiza wszystkich szczegółów ustrzeże nas przed podjęciem złej decyzji. Ranking lokat pozwala na bezpośredni przeniesienie się na stronę banku oraz wypełnienie formularza, który ułatwi kontakt bankowi z klientem. Analizując szczegóły umowy, powinniśmy dowiedzieć się m.in. jaki rodzaj oprocentowania oferuje lokata oraz co dzieje się w przypadku wcześniejszego zerwania umowy.

Po wstępnej analizie, przychodzi czas na otwarcie lokaty. Można to zrobić w oddziale banku, jednak na rynku pojawia się coraz więcej ofert z możliwością założenia lokaty przez Internet. Jest to wygodne oraz mniej czasochłonne. Nie wymaga także od klienta osobistego stawiania się w banku. Otwierając lokatę przez Internet bank przeważnie będzie potrzebował nr naszego rachunku osobistego. Z tego względu warto zabezpieczyć się i pomyśleć wcześniej o założeniu takowego rachunku, jeśli go nie posiadamy.

Po zakończeniu umowy, środki zdeponowane na lokacie wraz z odsetkami przelewane są na wskazane konto osobiste. Oferowane są jednak lokaty, które są automatycznie przedłużane. Dzieje się tak w przypadku lokat o krótkim terminie zapadalności. Banki po zakończeniu umowy natychmiast odnawiają lokatę. Nowa lokata może zostać przedłużona na kwotę wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami lub też może zostać ponownie złożona na początkową kwotę. Oczywiście istnieje zawsze możliwość zakończenia lokaty po określonym terminie zapadalności.