produkty oszczędnościowe

Polityka polskich banków dotycząca lokat terminowych

Produkty bankowe to kategoria niezmiernie szeroka, chociaż w praktyce Polak odwiedzający banki w Polsce korzysta tylko z bardzo ograniczonego ich wachlarza. Mowa tutaj oczywiście o tak zwanych statystycznym Polaku, ponieważ jeśli chodzi o dostępność produktów bankowych i w teorii i w praktyce, mamy dostęp do dokładnie takich samych usług, jak wszyscy inni obywatele wysoko rozwiniętych krajów. Najbardziej popularne w naszym kraju produkty bankowe o charakterze inwestycyjnym to oczywiście lokaty bankowe, które zakładamy już od dwudziestu lat.produkty oszczędnościowe

Jak wyglądają lokaty bankowe, każdy z nas wie: banki oferują po prostu możliwość zostawienia w nich pieniędzy na określony z góry czas, po którym oddają one nam nasz wkład dodając do niego również z góry ustalone odsetki będące wynagrodzeniem za użyczenie im środków pieniężnych. Kiedyś był to całkiem niezły sposób zarobkowania, lecz dzisiaj już raczej trudno jest siew ten sposób ustrzec nawet przed inflacją.

Banki w Polsce oczywiście z lokat nie zrezygnują, ale przekształcają je w sposób dość dla lokat nietypowy. Nowe produkty bankowe, które tak naprawdę wcale już takie nowe nie są i tylko ich popularność w ostatnim czasie nagle bardzo rośnie, to tak zwane lokaty strukturyzowane, czy jak kto woli – struktury. Produkt bankowy tego typu jest już stosunkowo złożony, ponieważ powierzone bankom pieniądze w części lub nawet w całości są inwestowane. Następnie zyski z takiej inwestycji dzieli się pomiędzy inwestora oraz dostawcę kapitału, czyli pomiędzy banki i klientów. Proces podziału jest dość złożony i często przyprawia o ból głowy osoby, które odwiedzają banki w celu zorientowania się w takiej właśnie inwestycji. Dużą zaletą jest tutaj oczywiście ochrona wkładanego kapitału, ale nie oznacza to wcale, że zawsze jest ona pełna i niezachwiana. Wszystko zależy od tego, ile chcemy zarobić.

Lokaty raczej nie znikną z oferty polskich placówek bankowych w najbliższym czasie, ponieważ banki bardzo dobrze wciąż na nich zarabiają. Klienci są w trochę gorszej sytuacji, ale ich pole manewru jest ograniczone. Alternatywą dla lokat są w zasadzie tylko gorzej oprocentowane konta oszczędnościowe, ponieważ bezpieczne instrumenty kapitałowe i pieniężne w okresach kryzysowych nie istnieją. Dopóki na rynek nie wróci jakaś stabilizacja, lokaty dalej będą posiadały niskie oprocentowanie i paradoksalnie dużo chętnych na nie.