kredyt-bank-logo

Połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku

Połączenie Banku Zachodniego i Kredyt Banku staje się faktem. Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła na to zgodę. Po tej fuzji na rynku zostanie jedna marka – BZ WBK. Co oznacza to dla nas, klientów? Nowy-stary bank ma obsługiwać 3,5 mln klientów i będzie dysponował okazałą siecią 900 placówek. Dzięki tej fuzji bank stanie się trzecim największym bankiem na rynku, zajmując pozycję tuż za PKO BP i Pekao SA.kredyt-bank-logo

Co każdy z banków wniesie do fuzji?

Aktywa Kredyt Banku to 43 mld złotych. Bank posiada ponadto sieć 369 placówek i zatrudnia w sumie 4,7 tysiąca osób. Po trzecim kwartale tego roku jego zysk wyniósł 228 milionów złotych. Aktywa BZWK to z kolei 60 mld złotych. Liczba placówek wynosi 630, a w sumie bank zatrudnia 9 tysięcy osób. Po trzech kwartałach jego zysk przekroczył kwotę – bagatela – miliarda złotych.

Hiszpańska grupa Santander, będąca właścicielem BZWBK stawia sobie jasny cel – chcą zbudować jeden z największych banków w Polsce, który będzie w stanie walczyć o pozycję lidera rynku.

Co czeka klientów?

Dotychczas każdy z banków wchodzących w fuzję obsługiwał inny profil klienta. Flagową ofertą Kredyt Banku jest bezpłatne konto z licznymi usługami dodatkowymi. Bank jest też mocno ukierunkowany na zadowolenie swojej zamożniejszej grupy klientów, wchodzących do programu Concerto.

BZWBK to bank uniwersalny posiadający całe spektrum różnych produktów. Nie jest to tani bank, do tego tylko w tym roku już kilka razy zmienił na naszą niekorzyść taryfę opłat i prowizji. Nie można mu jednak odmówić faktu, iż jest to jeden z najbardziej innowacyjnych banków na rynku, który wprowadza nowoczesne produkty i nie oszczędza na działaniach marketingowych.

Fuzja banków oznacza unifikację produktów. W którą stronę pójdą zmiany? Obydwa banki obiecują, że fuzja przebiegnie bezboleśnie dla ich klientów. Wiadomo jednak, że w przypadku tego typu operacji zawsze pojawiają się problemy: trzeba będzie ujednolicić system informatyczny, dodatkowo część placówek może zostać zamknięta. Ale fuzja to także dobre informacje dla klientów. Połączenie sił da efekt synergii – do dyspozycji klientów będzie więcej doradców, więcej oddziałów i więcej bankomatów. Możemy także mieć nadzieję na to, że już wkrótce bank wprowadzi innowacyjne produkty, które mogą trafić w nasze gusta.