hipoteka

Narzędzia internetowe, pomocne dla osób porównujących kredyty hipoteczne

Bardzo często problemem osób, które chcą wziąć kredyt mieszkaniowy, jest konieczność wykonywania skomplikowanych obliczeń, żeby poznać całkowity koszt kredytu oraz wysokość pojedynczej miesięcznej raty. Nie trzeba liczyć tych wielkości samemu, na papierze. Istnieją narzędzia, które zrobią to za nas! Ponadto, istnieją narzędzia, dzięki którym uzyskamy dostęp do wielu ofert zgromadzonych w jednym miejscu.hipoteka

Nowe wcielenie kalkulatora a najlepszy kredyt hipoteczny

Kalkulator kojarzy nam się przede wszystkim z lekcjami matematyki oraz działaniami na liczbach. Jednak w Internecie możemy znaleźć kalkulatory specjalistyczne, czyli mini-programy obliczające podane wielkości według wzorów. W rezultacie, po wpisaniu oprocentowania, czasu trwania kredytu oraz innych danych i wciśnięciu przycisku „oblicz”, dowiemy się, ile zapłacimy za cały kredyt hipoteczny 2014 i jaka będzie rata.

Istnieją też kalkulatory przeznaczone do obliczania rat i kosztów różnych kredytów, a także narzędzia obliczające odsetki w danym banku, na podstawie kwoty kredytu, wartości i rodzaju nieruchomości, jak również czasu spłaty. Można też skorzystać z usługi, która wyszukuje kredyty mieszkaniowe spełniające kryteria na przykład dotyczące wieku kredytobiorców lub rodzaju nieruchomości zabezpieczającej zobowiązanie.

Kalkulator obliczy także naszą zdolność kredytową

Zazwyczaj w serwisach oferujących kalkulatory kredytowe znajdują się też narzędzia do szacowania zdolności kredytowej. Należy bowiem pamiętać, że zdecydowanie się na określoną ofertę nie oznacza, że dany bank udzieli nam kredytu. Najpierw sprawdzi naszą zdolność kredytową. Możemy sami zobaczyć, czy mamy możliwość ubiegania się o kredyt hipoteczny w określonej wysokości, przy naszych dochodach i wydatkach.

Ponieważ dla banku kredyty mieszkaniowe udzielane na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat są dużym ryzykiem, zapewne nasza zdolność kredytowa zostanie dokładnie przeanalizowana i surowo oceniona. Na szczęście, banki różnie obliczają tę zdolność i odmowa kredytu w jednym z nich nie oznacza, że nie dostaniemy pieniędzy w następnym. Można też skorzystać z wskazówek szybkiego podwyższania zdolności kredytowej, na przykład nakłonienia kolejnej osoby, aby przystąpiła do kredytu.

Ranking kredytów mieszkaniowych jako pomoc przy wyborze oferty

Rankingi stanowią uszeregowane listy z propozycjami banków i podstawowymi informacjami dotyczącymi warunków tych kredytów. Ranking kredytów hipotecznych przygotowany przez niezależną instytucję, szereguje oferty od najbardziej korzystnych do najmniej atrakcyjnych. Aby jednak możliwe było porównanie, muszą zostać zebrane produkty o podobnych cechach, na przykład: tej samej walucie, podobnym czasie kredytowania itp. Nie należy opierać się na rankingach jednego banku, bo zapewne oferty tej instytucji będą wskazane jako najbardziej konkurencyjne. Lepiej samemu dokonać obliczeń, a następnie sprawdzić na stronie banków, czy dane nadal są aktualne.

Trzeba pamiętać, że dane uzyskane z kalkulatorów internetowych mają charakter orientacyjny i może okazać się, że bank obliczy koszty nieco inaczej, według własnej procedury. To samo dotyczy rankingów – dane stanowią informację, a nie ofertę handlową, dlatego należy zweryfikować warunki kredytów w oddziale banku.