oprocentowanie ofert

Najlepsze lokaty bankowe ze zmiennym oprocentowaniem w 2014 roku

Kilka lat temu mało osób zastanawiało się nad lokatami ze zmiennym oprocentowaniem, gdyż już w momencie zawierania umowy dostawali oprocentowanie , które ich satysfakcjonowało. Obecnie banki już nie kuszą nas dwucyfrowym oprocentowaniem dlatego też wielu klientów zaczęło zastanawiać się nad tym co jest dla nich bardziej korzystne – lokata ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem. Najlepsze lokaty bankowe 2014 -

Czym charakteryzuje się lokata ze zmiennym oprocentowaniem?

Jak sama nazwa wskazuje oprocentowanie takiej lokaty zmienia się wraz z czasem trwania umowy. Jest ono zależne od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Te, z kolei są ustalane w oparciu o tendencje gospodarcze. Gdy rośnie inflacja, a gospodarka jest w fazie wzrostu, stopy procentowe są wyższe.

Czy warto wybierać lokaty ze zmiennym oprocentowaniem?

Wielu ekspertów twierdzi, że jest to głównie uzależnione od przewidywań co do zmian stopy procentowej w przyszłości. Jeśli gospodarka nabiera rozpędu i przewiduje się, że NBP podwyższy stopę procentową, wówczas opłaca się zdecydować właśnie na ten typ lokaty. Natomiast jeśli przewiduje się spowolnienie gospodarcze, wówczas lepiej wybrać lokatę o stałym oprocentowaniu. Podczas gdy banki będą obniżać oprocentowanie, my wciąż będziemy dostawać odsetki tej samej wysokości.

Niektórzy wskazują również, że lokaty ze stałym oprocentowaniem są wygodniejsze, gdyż od razu możemy wyliczyć nasz zysk po zakończeniu umowy. Poza tym nie łączy się z nimi żadne ryzyko, mamy pewność, że otrzymamy taką kwotę odsetek jaką zakładaliśmy. Mimo to, analizując obecny stan naszej gospodarki i biorąc pod uwagę, że obecnie stopy procentowe mają bardzo niski poziom, wielu ekspertów rekomenduje wybieranie lokat ze zmiennym oprocentowaniem.

W ostatnim czasie wiele osób zastanawia się nad opłacalnością lokat szczególnie po zmianach dotyczących opodatkowania zysku. Od kilku dni klienci już nie mają możliwości omijania płacenia podatku Belki poprzez korzystanie z lokat jednodniowych.

Po odprowadzeniu podatku, który wynosi 19%, ich zyski są automatycznie dużo niższe. Kolejnym czynnikiem, który wpływa niekorzystnie na zyskowność lokat jest inflacja. Ta z kolei, utrzymuje się już od dłuższego czasu na dość wysokim poziomie i jak wskazują prognozy taka sytuacja w najbliższej przyszłości się nie zmieni. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z lokat? Z pewnością nie. Jednak obecnie przy wyborze najlepszej lokaty, to na co musimy zwrócić szczególną uwagę to oprocentowanie. Tylko lokaty z najwyższym oprocentowaniem mogą nam zagwarantować rzeczywisty zarobek.

Analizując aktualne oferty banku, możemy zauważyć, że najwyższe w tej chwili oprocentowanie wynosi 6-6,5%. Zdarzają się również promocje, kiedy to banki proponują nieco więcej i na pewno warto z nich skorzystać. Czy jest to oprocentowanie, które zagwarantuje nam, że na danej lokacie nie stracimy? Jeśli według przewidywań inflacja będzie oscylowała wokół 4% to po odjęciu podatku z pewnością zostanie nam zysk. Ciężko ocenić jak będzie on wysoki, ale na pewno na takiej transakcji nie stracimy.

W obecnej sytuacji decyzja o wyborze lokaty nie powinna być pochopna. Powinniśmy dokładnie porównać oferowane produkty i wybrać najlepszy. Mogą nam w tym pomóc porównywarki internetowe, gdzie w prosty sposób możemy wyszukać najkorzystniejsze lokaty na rynku.