depozyt bankowy

Lokaty pozabankowe – czy to bezpieczne rozwiązanie?

W ostatnim roku bardzo głośno było o aferze, która związana była z firmą Amber Gold. Oferowała ona lokaty w złoto, ale jak się okazało – była jedynie piramidą finansową mającą za zadanie wyłudzić jak największą ilość pieniędzy. W efekcie kilkanaście tysięcy osób straciło łącznie około siedmiuset milionów złotych, co jest kwotą niesamowicie dużą.depozyt bankowy

Jednocześnie Komisja Nadzoru Finansowego i inne instytucje państwowe rozpoczęły kontrolowanie wszystkich spółek, które oferowały takie produkty, ale też i zwykłych firm pożyczkowych, które nie gromadziły nigdy pieniędzy klientów. Najważniejsze w tym całym problemie jest jednak nazewnictwo – zgodnie z polskim prawem słowo „lokata” jest zarezerwowane jedynie dla banków, które mogą przyjmować te depozyty. Czy jednak możemy i czy warto inwestować pieniądze poza systemem finansowym? Wszystko zależy od tego, jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować.

W niektórych przypadkach możemy mieć okazję zamiast lokaty oprocentowanej na 5% w skali roku skorzystać z inwestycji, która da nam zyski trzy razy wyższe a zabezpieczona będzie na przykład akcjami czy udziałami w spółce lub nieruchomościami – po gruntownej analizie samej oferty inwestycyjnej może się okazać, że to dobre rozwiązanie. W przeciwieństwie do produktów bankowych nie mamy jednak gwarancji, że pieniądze odzyskamy bezproblemowo. Jeśli na przykład zabezpieczeniem było mieszkanie, to może się okazać, że konieczna będzie licytacja komornicza i pieniądze odzyskamy dopiero po kilku lub nawet kilkudziesięciu miesiącach! Lokaty nie są jednak oferowane obecnie przez żadne firmy, proponują one jednak swoim klientom inne rozwiązania – na przykład zakup obligacji czy kupno udziałów w firmach.

Warto za każdym razem bardzo dogłębnie przeanalizować takie oferty, by uniknąć problemów jak w przypadku Amber Gold. Musimy pamiętać, że tylko i wyłącznie my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze wybory inwestycyjne, dlatego zdecydowanie warto pilnować swoich pieniędzy, które przecież zazwyczaj bardzo ciężko zarabialiśmy przez długi czas.