shutterstock_96818323

Co lepsze: lokata bankowa czy inwestycja w nieruchomości?

Dochód pasywny to skryte marzenie ludzi XXI wieku. Wiele osób o nim słyszało, na temat tego dochodu powstało wiele „mitów i legend”. Tymczasem dobranie się do dochodów pasywnych wcale nie jest mocno skomplikowane – wystarczy nieco wiedzy na ten temat, odwagi i determinacji w działaniu.

„Dobre kredyty” zamiast „kredytów złych”

Saving male hand putting a coin into piggy bank.

Polacy są zadłużeni w bankach i w parabankach po same uszy. Swego czasu w manię zawierania umów kredytowych musiało ingerować samo państwo – wprowadziło ono swoiste obciążenia związane z ustaleniem zdolności kredytowej – naród stał się ofiarą własnych złudzeń kredytowych i dał się zniewolić przez pętle kredytowe. Przyczyną tego stanu rzeczy był fakt, że społeczeństwo wchodziło w „złe kredyty” – czyli takie, które były przeznaczane na dowolne cele konsumpcyjne. Oznaczało to w większości przypadków nieprzemyślane kupowanie sprzętu RTV i AGD, wyjazdów na egzotyczne kupowanie lub trwonienie pieniędzy z kredytu na bliżej nieokreślone cele, chociażby takie jak zakup ubrań czy butów. Kredyty te były spłacane kolejnymi kredytami lub następne kredyty były brane z intencją spłaty kredytów poprzednich. W praktyce jednak nie były one spłacane lub były spłacane po części i zaczęły generować spiralę zadłużenia, będącą zbytnim obciążeniem dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Tymczasem można było pomyśleć o „dobrych kredytach” – to znaczy o takich, które mogły generować dochód. Do takiej kategorii zalicza się zakup nieruchomości mieszkalnej lub komercyjnej – przy czym obie z nich są przeznaczone pod wynajem. Zdecydowanie korzystniejsza jest opcja z nieruchomością komercyjną – miesięczne wpływy z najmu pozwolą na opłacenie raty kredytu, podatku dochodowego, a także wystarczą na wydatki prywatne właściciela takiego obiektu. Jest ryzyko, że szybko nie znajdzie się najemcy lub najemca będzie niewypłacalny – dlatego też trzeba szukać klientów wśród znanych sieciówek lub franczyz, które są zainteresowane długotrwałą współpracą i stabilnością lokalizacji.

Hitem jest jednak lokata

Lokaty bankowe mają to do siebie, że są dostępne dla wszystkich – nie trzeba wcale mieć wielkich pieniędzy, by założyć lokatę bankową. Czasem potrzebne jest 500 lub 1000 zł – to wystarczy, by poznać smak dochodu pasywnego i będzie znakomitą motywacją do oszczędzania pieniędzy. Poszukiwanie najlepszej lokaty jest bezwysiłkowe – wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „ranking lokat”. Rzetelne zestawienie ofert znajdziecie na pewno na stronie oszczednoscionline.pl.