hipoteka

Lepiej kupić nieruchomość czy wynająć?

Wybór pomiędzy kupnem nieruchomości, a jej wynajmem, jest jedną z największych decyzji finansowych. Koszty zakupu są bardzo zróżnicowane i bardziej skomplikowane niż w przypadku najmu, jednak nie sposób jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Aby móc jednoznacznie na to odpowiedzieć, warto zadać sobie kilka pytań pomocniczych.informacje finansowe

Jak długo planujesz pobyt w danym miejscu?

Wiele młodych ludzi w pogoni za szkoła i pracą decyduje się na przeprowadzkę w miejsca oddalone nawet kilkaset kilometrów od domu rodzinnego. Bywa, że decydują się na zakup swojego małego, ale własnego mieszkania. Często jednak nie zastanawiają się, czy z konkretnym miejscem wiążą swoje plany na przyszłość. Zakup mieszkania, przede wszystkim przez młodych wiąże się z potrzebą dofinansowania transakcji poprzez kredyt hipoteczny. Kredyt taki wiąże nas na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli zatem przewidujemy, że w danym miejscu nie zostaniemy dłużej, lepsza opcją może się okazać wynajem mieszkania niż jego zakup.

Decydując się na kupno mieszkania, musisz sprawdzić swoje możliwości finansowe. Tylko w przypadku projektu rządowego możesz liczyć na wsparcie w postaci dofinansowania wkładu własnego. W innych przypadkach warunkiem zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego będzie posiadanie w gotówce wkładu w wysokości co najmniej 20 % wartości mieszkania. Zatem, jeśli nie dysponujesz takimi środkami, uzyskanie kredytu będzie niemal niemożliwe.

Co przyniesie przyszłość?

Zmiana tendencji rynkowych, spadek czy wzrost cen mieszkań, czynszów ma znaczny wpływ na wynik naszych przemyśleń. Niestety, są to najtrudniejsze rzeczy do przewidzenia przypomina serwis http://oferty-kredytow.com/ranking-kredytow-mieszkaniowych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż pewne działania wiążą się z mniejszym lub większym ryzykiem finansowym. Na pewno wynajem nieruchomości będzie wiązał się z większą swoboda finansową. Nawet jeśli ceny nieruchomości będą wzrastać, nie musi to oznaczać wzrostu wartości czynszu i odwrotnie. Jeśli już tak się stanie, zawsze możemy pomyśleć o zmianę mieszkania na mniejsze lub na tańsze mieszkanie w innej dzielnicy.