oferty banków

Kredyt konsolidacyjny – wady i zalety

Kredyt konsolidacyjny mówiąc najprościej to produkt finansowy, który pozwala na zastąpienie mniejszych kredytów czy pożyczek, w tym także kart kredytowych i limitów odnawialnych zaciągniętych w różnych bankach jednym kredytem. Ponieważ stajemy się ostatnio coraz bardziej zadłużonym społeczeństwem to i kredyty konsolidacyjne cieszą się na naszym rynku finansowym coraz większą popularnością, choć jest to u nas produkt stosunkowo nowy. Bank udzielający pożyczkobiorcy kredytu konsolidacyjnego spłaca wszystkie zaciągnięte przez niego zobowiązania w innych bankach, zamieniając je w jeden większy kredyt.oprocentowanie lokat

Jakie są dobre i złe strony kredytu konsolidacyjnego? Niewątpliwie główną zaletą jest fakt, że płacimy jedną miesięczną ratę zamiast kilku mniejszych. Z reguły też rata takiego kredytu jest dużo niższa niż suma rat, które płaciliśmy do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że okres kredytowania w przypadku kredytów konsolidacyjnych jest dłuższy a oprocentowanie korzystniejsze. Warto sprawdzić – ranking kredytów konsolidacyjnych marzec 2015 Niektóre banki oferują również w ramach takiego kredytu dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel. Czasem także banki mają w ofercie prolongatę takiego kredytu, czyli odroczenie spłaty pierwszej raty. Brzmi zachęcająco, pamiętajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny ma również wady. Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny wiąże się z takimi samymi formalnościami jak w przypadku każdego innego kredytu. Konieczne więc będzie wykazanie się zdolnością kredytową czyli udokumentowanie dochodów. Ważna też będzie dobra historia kredytowa, która zostanie sprawdzona w BIK. Może się więc okazać, że kredytobiorca nie spełnia powyższych wymogów i kredytu konsolidacyjnego nie uda mu się otrzymać. Ważnym aspektem jest również całkowity koszt kredytu, który pomimo niższego oprocentowania jest wyższy z powodu wydłużenia okresu kredytowania. Tak więc w ogólnym rozrachunku kredyt konsolidacyjny jest droższy od innych kredytów. Każdy kolejny rok spłaty to dodatkowe odsetki. Bardzo często też wymagane jest przez banki zabezpieczenie takiego kredytu (najczęściej w postaci nieruchomości).

Reasumując, kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które mają dużo zobowiązań wobec banków i zaczynają się obawiać, że w niedalekiej przyszłości pojawią się problemy z ich spłatą. Żeby więc nie dopuścić do powstania zaległości i nadszarpnięcia płynności finansowej, warto pokusić się o konsolidację.