bankowość w Polsce

Jakie banki wybierają małe i średnie przedsiębiorstwa?

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest bardzo ważny dla gospodarki naszego kraju, gdyż zatrudniony jest w nim 60% pracujących ludzi. Co więcej wytwarza on prawie połowę polskiego PKB. Stanowi on także bardzo ważną grupę klientów dla banków. Istnieją banki, które mają w swej ofercie produkty, które są specjalnie dedykowane dla małych i średnich przedsiębiorstw.bankowość w Polsce

Ostatnio wśród właścicieli firm sektora MŚP zostało przeprowadzone badanie, w którym zostali oni zapytani o to czego oczekują od swojego banku. Odpowiedzieli również na pytanie jakie cechy banku są najważniejsze oraz co w największym stopniu wpływa na ich decyzję o wyborze danej instytucji. Oto ich odpowiedzi.

Okazuje się, że najważniejszą kwestią dla przedsiębiorców przy wyborze banku są koszty. Dlatego poszukują oni takiej oferty, która gwarantowałaby darmowe prowadzenie konta, a także bezpłatne przelewy i wypłaty z bankomatów. Jako drugą najważniejszą kwestię przedsiębiorcy podali kanały zarządzania kontem. Co zaskakujące wcale nie chodzi tu o kontakt z osobistym doradcą banku a o bankowość internetową. Aż 70% respondentów zaznaczyło, że preferuje samodzielne zarządzanie finansami przez Internet aniżeli pomoc pracowników banku. Zapewne łączy się to z tym, że bankowość internetowa pozwala przedsiębiorcom zaoszczędzić dużo czasu, ale także umożliwia ona im lepszą kontrolę swoich finansów. Sami na bieżąco mogą śledzić to co dzieje się na ich kontach bankowych.

Zdecydowanie bardziej zaskoczyła trzecia wymieniona cecha banku a mianowicie jego innowacyjność. Właściciele firm odpowiedzieli, że jest to dla nich ważne czy bank wprowadza nowoczesne produkty i rozwiązania i nie pozostaje w tyle za innymi. Idealny bank musi stale się rozwijać i udoskonalać swoje produkty. Kolejną wskazaną cechą była renoma banku. Okazuje się, że przedsiębiorcy bardzo dążą do minimalizacji ryzyka dlatego nie chcą dodatkowo narażać się na straty wybierając niepewny bank. Przeważnie decydują się na taki, który ma opinie rzetelnego i stabilnego. Przedsiębiorcy działają w warunkach permanentnej niepewności, dlatego nic dziwnego, że starają się oni uniknąć dodatkowych źródeł stresu.

Ostatnią kwestią, która okazała się istotna dla właścicieli firm były wszelkie dodatkowe usługi do konta takie jak wsparcie w problemach prawnych i księgowych, a także pakiety assistance, w ramach których mogą liczyć na pomoc w razie awarii komputera lub sprzętu biurowego, bezpłatną wizytę specjalisty, ślusarza czy hydraulika lub specjalisty od sprzętu komputerowego i biurowego.