bankowość

Gdzie szukać porady przy wyborze lokaty?

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że lokatę można uznać za jeden z najprostszych produktów bankowych, które są dostępne na rynku. Nie oznacza to jednak, że inwestując w ten sposób duże pieniądze, można ufać wyłącznie własnemu osądowi. Dla własnego bezpieczeństwa finansowego i większej pewności, co do słuszności podejmowanej decyzji, warto w takiej sprawie poradzić się specjalisty.bankowość

Doradca nie gryzie

Większość osób unika spotkać z doradcą nie tylko dlatego, że może to generować pewne niewielkie koszty. Głównym powodem jest najczęściej… wstyd, że zgłaszają się do nich z – w rozumieniu wyłącznie samych klientów – błahym powodem. Tymczasem jakiekolwiek lokaty, niezależnie od sumy, na jakie są zakładane i ewentualnych przewidywanych zysków, nigdy nie były i nie są błahym zagadnieniem w sferze finansów. Wręcz przeciwnie, w końcu decydując się na taki krok w pełni świadomie, powierzamy bankowi całkowitą kontrolę nad konkretną częścią naszych oszczędności.

Poradzenie się specjalisty, którą z lokat wybrać, albo żeby się dowiedzieć, jaka jest w danym momencie na rynku najlepsza lokata, w żadnym wypadku nie jest głupim krokiem. Powinna to być wręcz rzecz obowiązkowa do wykonania przed podjęciem tak ważnej dla naszych finansów decyzji. Zwłaszcza zaś wtedy, gdy w lokatę planujemy zainwestować wiele tysięcy złotych, do których przez dłuższy czas po prostu nie będziemy mieć pełnego dostępu.

Co z poradami prawnymi?

Utartą praktyką, szczególnie wśród firm oraz osób, które na rynku lokat inwestują praktycznie od samego początku, prócz wizyty u doradcy finansowego jest również wizyta u prawnika. Nie tylko wskaże on te punkty umowy, które są niekorzystne dla klienta, ale będzie mógł również pomóc w późniejszej ewentualnej walce z bankiem, gdy ten odmówi nam realizacji jakiegoś z przysługujących nam praw, np. gdy lokata zakłada możliwość wcześniejszego wypłacenia części zarobków, a bank to uniemożliwia.

Porównanie dostępnych lokat

Szukanie rady u specjalistów ds. finansów ma również inny plus. Automatycznie wiąże się również z pomocą w wyborze najlepszej oferty, co szczególnie dla laika jest wyjątkowo ważne. Doradca już na starcie powinien zaprezentować nam aktualny ranking lokat czerwiec 2015, przygotowany przez jego firmę zestawienie oraz przedstawić najnowsze oferty. Następnie wybieranych jest kilka ofert i każda z nich oddzielnie analizowana do skutku – czyli do momentu, gdy klient nie podejmie ostatecznej decyzji.