oszczędności finansowe

Czy warto zakładać lokaty strukturyzowane?

Większość ekonomistów pozostaje zgodna – ten rok będzie ciężki dla naszego portfela. Nasze wydatki wzrosną, a wynagrodzenie w pracy niekoniecznie. W obliczu tej sytuacji coraz więcej ludzi szuka alternatywnych form pozyskiwania gotówki. Najpopularniejsze z nich to lokata bankowa i konto oszczędnościowe. Istnieją też inne produkty, które kuszą klientów obietnicą ponadprzeciętnych zysków. Jednym z nich są produkty strukturyzowane. Wiedza Polaków o nich jest uboga, tym trudniej odpowiedzieć im na pytanie, czy warto w ogóle się nimi zainteresować. Poniższy artykuł ma za zadanie pomóc w odpowiedzi na to pytanie.oszczędności finansowe

Czym jest lokata strukturyzowana?

Najpierw musimy się zastanowić, czym jest lokata strukturyzowana. To dość skomplikowany produkt finansowy oparty o dwa składniki, pomiędzy które dzielone są nasze środki. Pierwszy składnik oparty jest o portfel obligacji, w który zainwestowana jest przeważająca większość naszego kapitału. Dzięki temu zazwyczaj mamy pewność, że nasz zainwestowany kapitał przynajmniej zwróci się w takiej sumie, jaką zainwestowaliśmy. Drugi składnik oparty jest o instrumenty pochodne – może być to zakup opcji na akcje, surowce, waluty czy nawet nieruchomości. Obecność tego składnika zapewnia nam szansę na ponadprzeciętne zyski.

Czy warto?

Właśnie ta dualna struktura jest kluczem do odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Przez to, że nasze pieniądze lokowane są głównie w obligacje, zazwyczaj otrzymujemy gwarancję zwrotu pełni wpłaconego kapitału. Z drugiej zaś strony obecność składnika inwestycyjnego to szansa na duży zysk, zazwyczaj sporo większy niż w przypadku tradycyjnej lokaty bankowej.

Naszym zdaniem każdy, kto lubi nieduże ryzyko powinien się zainteresować produktami strukturyzowanymi. Są one szansą na ponadprzeciętny zysk przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Jedyny mankament polega na tym, że oferta tych produktów nie jest tak szeroka jak chociażby lokat. Polecamy zatem uważnie śledzić aktualności na stronie banków, w ten sposób doskonała oferta nie przejdzie nam koło nosa.