polskie banki

Czy warto inwestować w lokaty rzeczowe?

W niepewnych czasach spowolnienia gospodarczego klienci instytucji finansowych szukają ciekawych produktów, które pozwolą im na jak najlepsze zabezpieczenie posiadanych pieniędzy. W ten sposób często decydujemy się na inwestowanie w przedmioty, które mogą zwiększyć swoją wartość w przyszłości.

Choć mało osób o tym wie, są to typowe lokaty rzeczowe. Jednocześnie przechowujemy pieniądze i czekamy na możliwość zysku. A wszystko to w określonym, materialnym „opakowaniu”. W grę wchodzą więc chociażby dzieła sztuki, biżuteria, monety kolekcjonerskie czy nawet butelki wina. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym z nich.polskie banki

Dzieła sztuki

Sztuka od zawsze była jednym z ciekawszych sposobów na przechowywanie pieniędzy. Nie dość że potrafi umilić nam dzień wisząc w naszym salonie czy biurze, to jeszcze może nabierać wartości sentymentalnej i, co bardziej dla nas istotne, materialnej. W długim okresie wartościowe dzieła sztuki zyskują zdecydowanie, dzięki czemu lokaty tego typu cieszą się już od wielu lat zainteresowaniem osób bogatych. Nie tylko pozwalają na przechowanie pieniędzy ale dają też szansę na wysokie zyski w przyszłości.

Biżuteria

Lokaty rzeczowe przyjmują często kształt o wiele bardziej przyziemny. Dobrym przykładem może być tu chociażby biżuteria. Poza zwykłą wartością metali czy kamieni szlachetnych, z których została ona stworzona, często ma wartość chociażby związaną z marką, jakością wykonania czy unikalnością. W ten sposób kupowane są szczególnie drogie zegarki, kolie czy pierścionki, które posiadają unikalne numery sprzedawców i stworzone zostały w najwyższej jakości. Takie lokaty rzeczowe mogą być wykorzystywane na co dzień – ich używanie raczej nie zmniejsza istotnie ich wartości (chyba, że dojdzie do znaczącego uszkodzenia) co sprawia, że szczególnie panie chętnie korzystają z tego rozwiązania.

Monety kolekcjonerskie

Ten sposób przechowywania pieniędzy stał się modny w naszym kraju szczególnie w ostatnich latach, kiedy to nastąpiły bardzo wysokie wzrosty cen monet kolekcjonerskich. Niektóre z nich stały się droższe nawet o kilkaset procent! Oczywiście ich wartością główną w takim przypadku jest rzadkość, stan zachowania, jakość wykonania czy wizerunek, jednak nie bez znaczenia pozostaje wartość metali szlachetnych w nich zawartych.

Alkohole

Ostatnim tu opisywanym sposobem na pomnożenie pieniędzy za pomocą lokaty rzeczowej są butelki drogich alkoholi. Chodzi przede wszystkim o wina i whiskey, które są niezwykle popularne w niektórych kręgach inwestorów. Dzięki limitowanym ilościom poszczególnych roczników produkty te mogą osiągać zawrotne ceny, czego uczestnikami możemy stać się i my. Alkohole mają tę przewagę nad innymi artykułami, że jeśli nie przyniosą nam oczekiwanych zysków to zawsze możemy je… skonsumować.