kryzys finansowy

Czy problemy Grecji będą miały wpływ na sytuacje polskich banków?

W ostatnim czasie w mediach bardzo dużo mówi się o niemal pewnym wystąpieniu Grecji ze strefy Euro. Wszyscy zastanawiamy się, jaki to będzie miało wpływ na grecką gospodarkę, ale także gospodarki wszystkich krajów członkowskich. Polacy zastanawiają się także, jaki wpływ na polski system bankowy będzie miała ta zmiana. Czy mamy powody do obaw? Ostatnio odbył się Europejski Kongres Finansowy w Sopocie gdzie między innymi dyskutowano o ewentualnych konsekwencjach wystąpienia Grecji ze strefy euro dla Polski. Komentarze, które padły w trakcie spotkania uspokajają, że raczej nie powinniśmy się obawiać o oszczędności ulokowane w polskich bankach.kryzys finansowy

Ekonomiści nie mają wątpliwości, ze skutki pomniejszenia się strefy euro doświadczą przede wszystkim państwa, które posiadają zaangażowanie finansowe w greckich papierach wartościowych. Polskie instytucje takiego zaangażowania nie posiadają. Dodatkowo, bezpieczeństwo polskiego sektora bankowego oparte jest na kapitałach najwyższej jakości, które opłacane są w gotówce. Kolejną kwestią, która świadczy o bezpieczeństwie polskiego systemu bankowego są wyniki finansowe polskich banków. Zarówno w ubiegłym roku jak i w pierwszym kwartale 2012 roku były one bardzo dobre i nic nie wskazuje na to, aby miały ulec pogorszeniu.

W takim razie czy Polacy mają jakiekolwiek powody do obaw o swoje finanse? Eksperci wskazuje, że zła sytuacja Grecji może być dla nas zagrożeniem, jedynie wtedy, jeśli jej wystąpienie ze strefy euro spowoduje długotrwałe i silne perturbacje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska jako państwo członkowskie nie jest zupełnie odporna na wstrząsy u naszych sąsiadów. Jednak obecnie bardzo trudno jest oszacować jak duże mogą być te perturbacje, oraz jak skutecznie państwa europejskie będą potrafiły sobie z nimi poradzić.