obligacje

Czy lokaty krótkoterminowe są opłacalne?

Lokata krótkoterminowa – opłacalność

Rynek lokat bankowych w ciągu ostatnich kilku lat uległ wielu drastycznym zmianom. Opłacalność ich zakładania znacznie zmalała. Szczególnie problem ten dotyczy lokat krótkoterminowych. Pomimo tego, że lokaty długoterminowe również nie cieszą się zbyt wysokim oprocentowanie i zainteresowaniem klientów, to zajmiemy się tym razem opłacalnością ofert krótkoterminowych.najlepsze lokaty bankowe 2014

Oprocentowanie lokaty krótkoterminowej.

Opłacalność tego typu lokat jest coraz mniejsza. Czym jest to spowodowane? Otóż, oprocentowanie lokat jest bardzo niskie i nie gwarantuje nam, zbyt wysokich zysków. Na lokacie krótkoterminowej możemy liczyć w tym momencie najwyżej na, około 2%, jeżeli nie załapiemy się na żadną aktualną promocję. Zresztą promocje z wyższym oprocentowaniem lokat dotyczą tylko pewnej grupy klientów. Nie są dostępne dla wszystkich.
Tak naprawdę około 2% w skali roku, to nie jest zbyt wiele. Jeżeli zdecydujemy się na krótkoterminową lokatę, to nasze środki pieniężne wypracują bardzo znikomy zysk. Nawet, jeżeli umieścimy na takiej lokacie bardzo dużą sumę pieniędzy, to fakt, że lokaty krótkoterminowe trwają najczęściej około 2-3 miesięcy, zagwarantuje nam śmieszną wręcz kwotę zarobionych odsetek. Aktualne stawki oprocentowania lokat na polskabankowosc.com.pl

Co dalej z oszczędnościami w bankach?

Większość klientów banków nie widzi żadnej alternatywy i nadal będą trzymać swoje oszczędności na tych śmiesznie nisko oprocentowanych lokatach bankowych. Ci, którzy natomiast mają większe pojęcie o inwestowaniu i sytuacji panującej na rynku finansowym, decydują się na inny sposób inwestowania swoich środków pieniężnych. Co więcej, decydują się również na wzięcie kredytów bankowych, które podobnie jak lokaty, są w porównaniu do wielu lat wstecz, bardzo nisko oprocentowane. W ten sposób można w miarę tanio powiększyć zgromadzoną kwotę pieniędzy i zainwestować je w inny sposób.

Oczywiście warto to robić z rozwagą, ponieważ taka sytuacja na rynku, która aktualnie panuje nie będzie trwać wiecznie. Jedno jest pewne. W tym momencie lokaty krótkoterminowe są tak naprawdę nieopłacalne. Można próbować korzystać z różnych ofert i promocji, które oferują nam banki, ale w dłuższej perspektywie czasu sami stwierdzimy, że zyski są nieadekwatne do ilości pieniędzy, jaką przekazujemy do banku.

Jeżeli faktycznie chcemy trzymać pieniądze w bankach, to warto rozejrzeć się za produktami długoterminowymi. Nie oferują nam wysokiego oprocentowania, ale na pewno będzie ono wyższe, niż na lokacie krótkoterminowej.