oferty finansowe

Czy lokaty jednodniowe są nadal opłacalne?

Ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się tzw. lokaty jednodniowe. Ich specyfika w dużej mierze zależy od warunków, które proponuje nam konkretny bank. Zazwyczaj produkty bankowe tego rodzaju reklamowane są jako bardzo opłacalne dla osób, które chcą oszczędzać z zyskiem, a jednocześnie nie mają zamiaru „zamrażać” swoich środków na lokacie długoterminowej. Jakie są zatem różnice między lokatą jednodniową, a pozostałymi produktami tego rodzaju. Czy jest to rzeczywiście najlepsza lokata na rynku? Na czym ona właściwie polega?oferty finansowe

Lokaty bankowe jednodniowe zapewniają nam odsetki, które naliczane są sukcesywnie każdego dnia. W ten sposób początkowa suma codziennie rośnie. Niewątpliwie kolejną istotną zaletą jest sposób obliczania podatku. Kwota podatku zawsze zaokrąglana jest do pełnej złotówki, jeśli zatem danego dnia odsetki wynoszą pięćdziesiąt groszy, podatek wynosi zero złotych. Tego rodzaju lokatę możemy zlikwidować w każdym momencie bez obawy o utratę naliczonego zysku. Jest to znacznie korzystniejsze niż w przypadku lokat terminowych, których zerwanie zazwyczaj wiąże się z utratą części osiągniętego zysku z tytułu odsetek.

Pamiętać jednak należy, że w przypadku lokat jednodniowych musimy liczyć się zawsze ze zmiennym oprocentowaniem. Kiedy zakładamy lokatę o stałym oprocentowaniu, możemy być pewni, że bez względu na wahania stóp procentowych nasz zysk pozostanie na niezmienionym poziomie. Niestety w sytuacji lokat jednodniowych stopy procentowe w znacznej mierze determinują nasze zyski.

Lokata jednodniowa to dobry wybór dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długotrwałe „zamrażanie” środków na koncie w banku. Nie należy jednak w tym przypadku liczyć na nazbyt duży zysk. Z całą pewnością jednak plusem może być możliwość dowolnego dysponowania swoimi środkami oraz swoboda wypłat. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt bankowy tego rodzaju, powinniśmy zrobić porównanie lokat dostępnych na rynku w celu wybrania tej najbardziej dostosowanej do naszych możliwości finansowych.