giełda GPW

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz grać na giełdzie?

Nie brakuje osób, które nie mając żadnej wiedzy teoretycznej, żadnego przygotowania i doświadczenia zaczynają grać na giełdzie. Efekt jest taki, że po krótkim okresie zaczynają szybko tracić całe swoje oszczędności. Inwestorzy, którzy mają już spore doświadczenie zaznaczają, że owszem gra na giełdzie jest obarczona ryzykiem i często szczęście i intuicja mają bardzo duże znaczenie. Jednak, aby dłużej utrzymać się w grze niezbędna jest wiedza o funkcjonowaniu rynku finansowego i metodach wyceny instrumentów finansowych. Przyda się również znajomość kilku ogólnych i podstawowych zasad inwestowania na giełdzie.giełda GPW

Podstawową zasadę zarabiania na giełdzie zna zapewne każdy – chodzi o to aby tanio kupić i drogo sprzedać. Jednak jak to zrobić? Skąd wiedzieć w którym momencie dokonać transakcji i jakie spółki wybrać? Aby to wiedzieć niezbędne jest monitorowanie rynku, a także śledzenie kilku spółek i ich poczynań. Dzięki temu wiemy jakie są ogólne tendencje na rynku ale także możemy przewidzieć czy akcje danej spółki w najbliższym czasie pójdą w górę czy spadną. Co kwartał spółki publikują swoje sprawozdania finansowe. Można w nich znaleźć wiele istotnych informacji.

Następnie, ważne jest aby osoba, która zaczyna grać na giełdzie była przygotowana na to, że oprócz zysków będzie również ponosiła straty. Badania wskazują, że 8 na 10 graczy w ciągu pierwszych tygodni inwestowania traci większość swojego kapitału. Część z nich po tej stracie rezygnuje i pozostaje na minusie. Pozostała część bazując na zdobytym doświadczeniu i pogłębiając swoje umiejętności zaczyna zarabiać. Dlatego w momencie rozpoczęcia gry na giełdzie warto mieć świadomość, że starty są tu na stałe wpisane w scenariusz i gracze mogą jedynie starać się aby były jak najmniejsze.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dywersyfikacja portfela. Wszyscy wytrawni gracze podkreślają, że nie można stawiać wszystkiego na jedną kartę. Należy inwestować nie tylko w różne spółki, ale również w różne branże i produkty. Tylko dobrze zdywersyfikowany portfel może zapewnić ci stałe przychody.

Powyżej wymienione zasady to tylko część tego co powinien wiedzieć początkujący inwestor. Aby dowiedzieć się więcej warto sięgnąć po poradnik bądź książkę o tym jak grać na giełdzie. Nie gwarantuje nam ona sukcesu, jednak na pewno pomoże nam zminimalizować początkowe straty.