konsolidacja kredytów

ABC kredytów konsolidacyjnych – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym służącym łączeniu dotychczasowych zobowiązań konsumenta w jedno większe. Udzielany jest na zasadach takich jak wszystkie inne formy kredytów, a więc zaciągać można je jedynie w bankach. Dzieje się tak dlatego, gdyż tylko banki mają możliwość kreacji pieniądza, co dzieje się podczas udzielenia kredytu.konsolidacja kredytów

Biorąc kredyt konsolidacyjny zamieniamy kilka rat płaconych w ramach oddzielnych zobowiązań na jedną połączoną. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest możliwość obniżenia comiesięcznych płatności. Odbywa to się jednak kosztem dłuższego okresu spłaty zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny 2014 może obejmować zarówno zaciągnięte już kredyty gotówkowe, jak i mieszkaniowe czy samochodowe. Właściwie nie ma tu żadnych ograniczeń, a bank decyduje ostatecznie co może wejść w skład konsolidacji.

Opłacalność kredytów konsolidacyjnych

Decydując się na kredyt konsolidacyjny zyskujemy możliwość odciążenia domowego budżetu przez zmniejszenie miesięcznych płatności z tytułu zaciągniętych zobowiązań. Konsolidacja zapewnia mniejszą ratę, niż suma płatności zobowiązań wchodzących w skład kredytu konsolidacyjnego, a więc w domowej kasie zostanie nieco więcej. Kredyt konsolidacyjny pozwala zaoszczędzić także na czasie. Zamiast wykonywać kilka przelewów w miesiącu, musimy wykonać tylko jeden. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zlecenia stałe, to konsolidacja pozwoli zaoszczędzić parę gorszy także na redukcji ich liczby to jednego. Należy jednak mieć na uwadze, że w sumarycznym rozrachunku kredyt konsolidacyjny może kosztować nas więcej, niż spłata każdego zobowiązań osobno. Żeby obniżyć miesięczną ratę konieczne jest wydłużenie okresu spłaty co skutkuje naliczeniem większych odsetek od długu.

Wybór kredytu konsolidacyjnego

Wybierając najlepszy kredyt konsolidacyjny należy kierować się przede wszystkim kosztami. Szukając najtańszego kredytu konsolidacyjnego bierzemy pod uwagę jego oprocentowanie, lecz nie jest to jedyne kryterium. Warto obliczyć całkowity koszt kredytu dodając do sumy odsetek inne opłaty pobierane przez bank. Można tu wskazać na przykład prowizję czy ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy. W dokładnej analizie ofert pomóc może nam porównywarka kredytów konsolidacyjnych. Jest to zestawienie najlepszych ofert dostępnych na rynku wraz z ich kluczowymi parametrami.